Serwetka szydełkowana

serwetka

„Serwetka wykonana jest z pojedynczych nieglasowanych nici Nr 30 szydełkiem nr 10. Robimy 10 oczek łańcuszka i łączymy kółeczko, w które wkłuwamy 16 słupków.

I obrobienie: 2 oczka w górę i 2 słupki, 2 oczka, 2 słupki w jedno miejsce, ominąć 2 słupki i dalej 3 oczka, 2 słupki, 2 oczka, 2 słupki, 3 oczka, ominąć 2 słupki itd. 8 razy aż złączymy.

II obrobienie: między 4 słupki dzielone 2 oczkami 2 słupki, 2 oczka, 2 słupki i przerwa 4 oczka itd. między słupki w koło.

III obrobienie: 2 słupki, 2 oczka, 2 słupki, przerwa 5 oczek

IV obrobienie: 2 słupki, 2 oczka, 2 słupki, przerwa 6 oczek

V obrobienie: 2 słupki, 2 oczka, 2 słupki, przerwa 7 oczek

VI obrobienie: 2 słupki, 2 oczka, 2 słupki, 3 oczka, omijamy w przerwie 3 oczka i w te 4-te wkłuwamy 2 słupki, 2 oczka, 2 słupki, 3 oczka przerwy i 2 słupki, 2 oczka, 2 słupki itd. w koło.

Przerabiamy tak samo jeszcze 8 razy w koło, dodając w przerwie za każdym przerobieniem 1 oczko łańcuszka. Obrabiamy po raz 9 robiąc tak samo słupki 9 oczek łańcuszka i 1 półsłupek w środek łańcuszka, 9 oczek, znów słupki itd. Następnie robimy 2 słupki 2 oczka, 2 słupki, 8 oczek i 1 półsłupek wkłuwamy w łańcuszek w przerwie zostawiając 1 oczko przed półsłupkiem, 5 oczek i 1 półsłupek wkłuwamy omijając 1 oczko za półsłupkiem itd.

W dalszym ciągu słupki, które do końca się nie zmieniają, 7 oczek wkłuwamy zostawiając 1 oczko przed pętelką, potem 5 oczek, wkłuwamy półsłupek w pętelkę i 5 oczek omijając 1 oczko za pętelką, 7 oczek i znów słupki. Robimy tak dalej za każdym przerobieniem gubiąc 1 oczko łańcuszka, a zyskując 1 pętelkę. Gdy już mamy 6 pętelek zaczynamy je gubić 5,4,3,2,1 a za każdym przerobieniem dodawać z obu stron w przerwie po 2 oczka łańcuszka. Należy uważać i przy robieniu dobrze dodawać oczka by serwetka się nie ściągała. Po zrobieniu lekko krochmalimy i prasujemy wyciągając równo gorącym żelazkiem. Na wykonanie serwetki potrzeba 200m nici.”

Źródło: „Przyjaciółka”(niestety nie znam rocznika)

serwetka

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.