tygielrozmaitosci.pl

Tygielrozmaitości.pl – biznes, praca, lifestyle

Biznes

Działalność gospodarcza w domu – tak czy nie?

Polskie prawo mówi, że każda firma musi mieć swoją siedzibę, nawet jeśli działa wyłącznie w sieci. Zamiast wynajmować powierzchnię gospodarczą, coraz częściej decydujemy się prowadzić działalność we własnym domu. Takie rozwiązanie z pewnością pozwala sporo zaoszczędzić, jednak czy rzeczywiście okazuje się najlepszym?

Jakie rodzaje działalności warto prowadzić w domu?

W domu najchętniej rejestrują firmę przedsiębiorcy, którzy pracują samodzielnie, co oznacza, że nie zatrudniają pracowników. Jeśli prowadzimy sklep internetowy, projektujemy strony www, prowadzimy księgowość czy świadczymy różnego rodzaju usługi doradcze, lepszym rozwiązaniem, niż wynajem lokalu, okazuje się prowadzenie firmy w domowym zaciszu. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić, bowiem wystarczy wygospodarować kąt do pracy, podczas gdy wynajem powierzchni gospodarczej to koszt minimum kilkuset złotych miesięcznie. Działalność prowadzona w domu to rozwiązanie dla osób, które wciąż są zatrudnione u byłego pracodawcy, jednak z jakichś względów musiały założyć własną firmę, przechodząc na tryb pracy zdalnej bądź hybrydowej.

Pracownicy i klienci w domowym zaciszu?

Problem z prowadzeniem firmy w domu może pojawić się, gdy zatrudniamy pracowników bądź przyjmujemy klientów. Wtedy bowiem musimy wygospodarować pewną część mieszkania, do której dostęp będą miały wyłącznie osoby upoważnione. Ważne, aby była ona oddzielona od części, w której czas spędza nasza rodzina. Jest to bardzo istotne szczególnie w kontekście ochrony dokumentacji oraz sprzętów. Działalność w domu bardzo chętnie prowadzą lekarze, kosmetyczki czy fizjoterapeuci. Coraz chętniej gotujemy w domu czy pieczemy ciasta, które następnie odsprzedajemy. Uważajmy jednak, aby domownicy nie korzystali ze sprzętu, który przeznaczony jest do prowadzenia działalności. Kosmetyki, piłka rehabilitacyjna, narzędzia cukiernicze powinny być odpowiednio przechowywane i zabezpieczone. 

Działalność w domu dla zdyscyplinowanych

Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie firmy w domu przeznaczone jest wyłącznie dla osób zdyscyplinowanych, które potrafią oddzielić życie zawodowe od prywatnego. W przeciwnym razie trudno będzie nam zabrać się do wykonywania obowiązków pracowniczych – w domu zawsze bowiem jest coś do zrobienia, mamy do dyspozycji także wiele „umilaczy” czasu, takich jak chociażby telewizja czy komputer. Zastanówmy się więc, czy będziemy w stanie wstać o określonej godzinie i zabrać się do pracy, jeśli nie wymaga ona od nas wychodzenia z domu. Podobny dylemat spotykamy w przypadku pracy zdalnej, jednak w kontekście działalności gospodarczej musimy mieć na uwadze, że pracujemy na własny rachunek.

Prowadzenie działalności gospodarczej w domu cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wobec rosnących cen najmu. Z drugiej strony, czasami lepiej jest ponieść koszty z nim związane, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu nie mamy warunków do prowadzenia firmy bądź trudno nam zmusić się do pracy, gdy jednocześnie możemy przebywać w domowym zaciszu. Pamiętajmy jednak, że siedzibę firmy zawsze można zmienić, dobierając dla siebie odpowiedni lokal.