tygielrozmaitosci.pl

Tygielrozmaitości.pl – biznes, praca, lifestyle

klimatyzator
Dom

Jaki klimatyzator do stumetrowego mieszkania kupić?

Jeszcze do niedawna klimatyzacja była synonimem luksusu. Wiele osób uważało, że w naszej strefie klimatycznej jest to urządzenie niepotrzebne, gdyż temperatury nie są aż tak wysokie, by konieczne było schładzanie mieszkań. Z czasem jednak pogląd ten się zmienił, a to za sprawą upałów, których doświadczamy latem, a także przyzwyczajenia do komfortowej temperatury na przykład w samochodzie, w którym klimatyzacja od dawna jest standardem. Jeśli planujecie instalację systemu AC w swoim mieszkaniu, sprawdźcie, na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę.

Klimatyzator typu split

Najpowszechniejszym rozwiązaniem w zakresie systemów klimatyzacyjnych jest urządzenie typu split. To nic innego jak niewielki klimatyzator, montowany na ścianie. Na zewnątrz umieszcza się jednostkę centralną, odpowiedzialną za wymianę powietrza. Popularność tego typu instalacji bierze się przede wszystkim z relatywnie niskiej ceny urządzeń, a także ich cichej pracy. Nie bez znaczenia jest wydajność, która pozwala schłodzić nawet duże wnętrza, zapewniając w nich komfort termiczny.

Aby klimatyzator mógł efektywnie działać, niezbędne jest jego dopasowanie do wielkości pomieszczenia. Można zastosować urządzenia o dużej mocy, które będą chłodzić wszystkie pokoje lub kilka klimatyzatorów, umieszczonych w poszczególnych wnętrzach. Pierwsze rozwiązanie nie będzie wydajne, szczególnie jeśli zamkniemy drzwi do pomieszczeń. Wówczas w miejscu instalacji klimatyzatora będzie bardzo zimno, podczas gdy w innych pokojach temperatura nie zostanie obniżona. Lepiej zatem zdecydować się na kilka jednostek, montowanych w różnych miejscach. W ich zakupie pomoże pożyczka na raty.

Klimatyzator przenośny

Wiele osób, obawiając się prac remontowych związanych z instalacją wspomnianego wcześniej klimatyzatora typu split, decyduje się na zakup urządzeń przenośnych. Są one powszechnie dostępne i nadają się do każdego wnętrza. Należy jednak pamiętać, że do prawidłowego działania wymagają rury odprowadzającej ciepłe powietrze na zewnątrz. Umieszcza się ją albo w szczelinie uchylonego okna, albo wykonuje się specjalne otwory w murze, zakończone anemostatami.

Urządzenie to ma niestety duży minus, jakim jest hałas generowany przez pracującą sprężarkę. Można się do niego oczywiście przyzwyczaić, jednak w nocy odgłosy te są wyjątkowo uciążliwe. Rozwiązaniem jest zakup nowoczesnych klimatyzatorów, z wygłuszoną obudową, które możecie sfinansować z pożyczki na raty.