Interesujesz się ekologią i tak się składa, że po głowie chodzi Ci własny biznes? Jeśli do tego Twoją pasją jest gotowanie, idealnym pomysłem na Twoją działalność może być restauracja ekologiczna. Jak ją założyć, dowiesz się z poniższego artykułu.
Skąd pomysł na restaurację gastronomiczną?
Prowadzenie własnej restauracji to nie tylko biznes, to również realizacja pasji. Jeśli Twoją pasją jest przyrządzanie zdrowych posiłków w duchu troski o planetę, a do tego lubisz sprawiać innym radość, lokal ekologiczny może być spełnieniem marzeń. W końcu mnóstwo ludzi uwielbia wizyty w restauracjach.
Możesz tworzyć wyjątkowe, zdrowe dania. Sam decydujesz o menu i kierunku rozwoju. Media społecznościowe kochają pięknie podane, ekologiczne potrawy. Zielony biznes przyciąga zaangażowanych klientów.
Poza tym na rynku gastronomii ekologicznej jest sporo miejsca dla nowych firm. To oznacza, że możesz stać się prawdziwym potentatem na rynku. Oczywiście jest wiele warunków, które musisz spełnić, aby to się udało.
Marka restauracji ekologicznej — wiarygodność jest priorytetem
Pamiętaj, że ludzie, dla których ekologia jest ważna, są dociekliwi. Lubią wiedzieć, co i jak powstaje. Zwłaszcza gdy chodzi o dbałość o kondycję planety. Aby Twoi potencjalni goście patrzyli na Twój biznes z ufnością, musisz działać zgodny z poniższymi zasadami:
-
Dostawcy, z którymi współpracujesz. Każdy miłośnik ekologii chce mięć pewność, że stołuje się w wiarygodnej restauracji — takiej, która pozyskuje produkty spożywcze prosto z ekologicznych upraw. Nie bez znaczenia będą tu też współprace z dostawcami, np. producentem opakowań ekologicznych. Takich firm w naszym kraju wciąż jest stosunkowo niedużo. Przykładem marki, która dostarcza ekologiczne opakowania dla restauracji jest firma Pakowanko.com.
-
Dekoracja lokalu ma znaczenie: pierwszą rzeczą, jaką zrobią zagorzali fanatycy ekologii, będzie upewnienie się, że wykończenie lokalu zostało wykonane w duchu ekologii. Również ważne będzie, czy są dostępne technologie oparte o OZE. Również zwróć uwagę, z czego wykonane są wszelkie dekoracje — jeśli dominuje aluminium i tworzywa sztuczne, warto rozważyć lekki remont przed otwarciem lokalu.
-
Prospołeczne inicjatywy: jeśli klienci zobaczą, że prowadzisz proaktywną działalność w zakresie edukacji i propagowania idei ekologicznej, na pewno wiele osób to doceni. Oprócz tego, że będą chcieli przychodzić na warsztaty, to na pewno też lepiej w głowie wytworzą pozytywne skojarzenia z Twoją marką.
4 kroki, które zwiększą szansę na spełnienie marzenia o własnej restauracji ekologicznej
Poniżej prezentujemy propozycję działań, które warto wykonać, nim przejdziesz do realizacji swojego marzenia o lokalu utrzymanym w nurcie eko.
-
Ustal menu: ekologiczny lokal gastronomiczny to tak naprawdę niekończąca się ilość koncepcji na menu i ogólną tematykę marki. Spróbuj wybrać pomysł, który nada spójności Twojej restauracji. Możesz otworzyć wegańską restaurację serwującą ramen albo burgery. Możesz też postawić na motyw produktów od lokalnych dostawców z ekologicznych upraw.
-
Otwieraj się na krytykę: Twoja restauracja ma być miejscem, w którym dobrze czują się inni. Oznacza to, że musisz liczyć się ze zdaniem Twoich gości. Możesz ich nawet poprosić o feedback na temat ich odczuć w stosunku do lokalu.
Głośno informuj o swoim ekologicznym podejściu: jeśli fakty związane z ekologią przemawiają na Twoją korzyść, chwal się tym. Informuj gości o tym, że np. wszystkie opakowania na wynos są wykonane z materiałów biodegradowalnych albo że sprzęt kuchenny zużywa mniej energii dzięki zastosowanej technologii.
-
Pracuj z osobami, dla których ekologia jest ważna: jeśli chcesz, aby goście widzieli autentyczność Twojego lokalu, zatrudniaj fanów ekologii. Takie osoby będą najlepszymi ambasadorami marki — w końcu będą robić to, co lubią.
-
Prowadź aktywny marketing w internecie: dziś social media stały się głównym kanałem komunikacji z gośćmi restauracji. Nie możesz więc zaniedbać tej przestrzeni. Wręcz musisz aktywnie promować swoją działalność w takich miejscach jak TikTok i Instagram. Pamiętaj też, aby sięgać po formaty wideo i zdjęcia Twoich dań.
Jak założyć ekologiczną restaurację? (podsumowanie)
Sposobów na założenie ekologicznej restauracji jest mnóstwo. Powyższe wskazówki są zaledwie jednymi z wielu. To, jaką ścieżkę wybierzesz ty, zależy w dużym stopniu od Twojej indywidualnej sytuacji — budżetu, zapatrywań na temat menu i lokalizacji restauracji. Pamiętaj, że podstawą udanego gastro biznesu jest dobrze przygotowany biznesplan.
Artykuł sponsorowany