Praca zawodowa może być źródłem satysfakcji, jednak w wielu przypadkach wiąże się z silnym stresem. Nie pozwól, by zdenerwowanie i napięcie zdominowały Twoją radość z wykonywania lubianego zajęcia.
Co może być źródłem stresu w pracy?
Dla osób, zatrudnionych u pracodawcy może pojawić się wiele przyczyn stresujących sytuacji. Duża ilość obowiązków zawodowych, presja czasu, klientów lub negatywnie oddziałująca atmosfera w zespole mogą wpłynąć na obniżenie nastroju, zmniejszenie poczucia pewności siebie, chroniczny stres oraz brak chęci do wykonywanej pracy. Nieco inaczej przyczyny stresu kształtują się u osób, które są szefami dla siebie lub zespołu pracowników. Osoby, zatrudnione na stanowiskach kierowniczych, liderzy borykają się ze stresem, często związanym z narzucanymi normami pracy, natomiast właściciele firm z trudnościami finansowymi, kadrowymi oraz ryzykiem, związanym z rozwojem firm.
Jak radzić sobie ze stresem w pracy?
Podstawowym i najskuteczniejszym sposobem na radzenie sobie ze stresem w pracy jest wyraźne oddzielenie obowiązków zawodowych od sfery prywatnej i wygospodarowanie czasu na codzienną regenerację. Spróbuj zmienić przyczynę stresu, eliminując ją lub minimalizując. Spróbuj zadziałać inaczej niż do tej pory. Nie bierz do siebie niepowodzeń w firmie, wszystkie błędy można naprawić. Konstruktywna krytyka jest natomiast potrzebna dla osiągania lepszych efektów, podobnie jak pozytywny stres, sprzyjający wydajności pracy. Ważne, by umieć znaleźć balans pomiędzy koniecznością, sumiennością, dokładnością, a zbytnim angażowaniem się w kwestie zawodowe. Jeżeli będziesz pracował/a dobrze, ale zachowasz swoją strefę prywatnych zainteresowań i relaksu, obowiązki będą dla Ciebie satysfakcjonujące, nie stresujące. Zadbaj o efektywny wypoczynek i pamiętaj o corocznym urlopie, który pozwoli Ci nabrać dystansu do pracy.
Co pomoże minimalizować oznaki stresu na co dzień?
Prowadząc zdrowy tryb życia pozytywnie wpływasz na swój organizm. Ten fakt przedkłada się również na podatność do odczuwania stresu. Zdrowa dieta, zawierająca zmniejszoną ilość cukru, soli oraz przetworzonych składników pozwoli Ci zyskać zdrowie psychiczne i fizyczne. Dostarczaj swojemu mózgowi cennych kwasów omega 3 i 6, by usprawnić jego pracę. Zadbaj o dostarczenie organizmowi antyoksydantów. Znajdź w drogerii antyperspirant, działający przeciw poceniu się na skutek stresu. Zastanawiasz się, jak używać antyperspirantu w sprayu? Produkt ten zawiera dokładnie opracowaną formułę stress-resist, pozwalającą do 48 godzin chronić skórę pod pachami przed wilgocią i zapachem potu. Zadbaj o garderobę. Wybieraj naturalne tkaniny, przepuszczające powietrze, w których nie spocisz się tak szybko jak w syntetycznych.
Gdy potrzebne są odważne decyzje
Stres w pracy można minimalizować lub wyłączać po wyjściu za bramę zakładu. Faktem jest, że w niektórych sytuacjach należy reagować bardziej zdecydowanie. Jeśli stres w pracy jest niemożliwy do zredukowania, a Twoje podejście jest negatywne, spróbuj coś zmienić. Często rozwiązaniem jest zmiana działu lub oddziału firmy. Możesz również podjąć odważną decyzję, związaną z przebranżowieniem. Jeśli zależy Ci na tym, by pracować efektywnie i czerpać radość z wykonywanych obowiązków, nie ulegaj stresowi, a raczej go eliminuj.
Materiał zewnętrzny