Wybór szamponu do włosów jest ważniejszy niż może się wydawać. Niektóre osoby są skłonne uważać, że kosmetyk ten pozostaje na włosach zbyt krótko, by mógł faktycznie pomóc. Z pewnością jednak jest na nich wystarczająco długo, by mógł im i skórze głowy, a nawet całemu organizmowi, zaszkodzić, dlatego ważne jest, by przede wszystkim wybrać produkt, który nie będzie dawał negatywnych skutków. Na jakie produkty warto postawić?
Szampon bez szkodliwych substancji chemicznych
Znalezienie szamponu w stu procentach naturalnego, zwłaszcza w drogerii, nie jest łatwe, ale można postawić po prostu na tak naturalne produkty, jak to możliwe. Ważne jest też, by nie zawierały najbardziej szkodliwych substancji. Tutaj zwłaszcza wskazuje się na szampon bez SLS, czyli znanej substancji spieniającej, obecnej we wszelkiego rodzaju produktach do mycia, nie tylko ciała czy włosów. Jest ona niepolecana, gdyż silnie wysusza, a nawet, jak podają niektóre źródła, ma działanie rakotwórcze. Dobra wiadomość jest zaś taka, że coraz więcej producentów decyduje się z niej zrezygnować. Znalezienie szamponu bez SLS nie jest więc trudne nawet w drogerii. Poza tym można i warto wybierać preparaty pozbawione innych szkodliwych substancji chemicznych, jak parabeny czy konserwanty.
Ziołowe preparaty
Znane w Polsce od dawna szampony pokrzywowe, rumiankowe czy ziołowe zostały jakiś czas temu wyparte przez gęstsze, perłowe, pieniące się i pięknie pachnące szampony. Z punktu widzenia ochrony włosów, skóry głowy i ogólnie zdrowia jednak znacznie lepszym wyborem są te pierwsze. Choć nie są one całkowicie naturalne ani całkowicie ziołowe, mają znacznie krótszy, prostszy skład i dzięki temu są lepsze od typowo drogeryjnych, naszpikowanych chemią preparatów. Wiele osób nie przepada za nimi, gdyż są wodniste i słabo się pienią, ale to właśnie świadczy o ich naturalności i bezpieczeństwie.
W pełni naturalne szampony? To możliwe!
Osoby, które chcą myć swoje włosy i skórę głowy w sposób całkowicie naturalny, mają do tego możliwości i nie chodzi tu wcale o gotowanie szamponu z kłącza tataraku i korzenia mydlnicy – choć oczywiście na pewno warto zdecydować się na takie suplementy. Świetnym wyborem są indyjskie szampony w pudrze. Stosuje się je w specyficzny sposób, rozrabiając puder z wodą na papkę i wcierając w skórę głowy, mają mocne, intensywne zapachy, które nie wszyscy uznają za przyjemne, ale efekty, jakie dają, dosłownie zapierają dech w piersiach. Warto przekonać się o tym na własnej skórze (i włosach).