Importowanie towarów z Chin staje się coraz powszechniejsze w Polsce. Wielu przedsiębiorców decyduje się na taki krok. Jednak, aby zostać importerem z Chin, należy się do tego przedsięwzięcia przygotować i zdobyć odpowiednią wiedzę.
Import z Chin – od czego zacząć?
Każda osoba, która chce rozpocząć importowanie towarów z Chin musi przede wszystkim zrobić badanie rynku. Należy przede wszystkim sprawdzić, na które towary jest zapotrzebowanie, a których nie opłaca się przywozić do kraju. Analizując rynek, można zauważyć, że najczęściej importowany jest sprzęt RTV i AGD. Również odzież damska, męska i dziecięca, akcesoria do dekoracji wnętrz, gadżety sportowe, tekstylia, dekoracje ogrodowe, kable, zasilacze i baterie. Znaczną część przedmiotów importowanych z Chin stanowią zabawki dziecięce oraz akcesoria biurowe. Produkty wyprodukowane w Chinach są znacznie tańsze niż te produkowane w Polsce lub w innych krajach europejskich. Dzięki temu opłaca się je przywieźć do kraju i sprzedać. Jeśli już podejmiemy decyzję, jaki produkt będziemy importować, to kolejnym krokiem jest wybór dostawcy.
Warto także bliżej przyjrzeć się tematowi, jak naliczane jest cło z Chin
Importer z Chin – co trzeba wiedzieć?
Przede wszystkim każda osoba, która chce zostać importerem z Chin musi założyć działalność gospodarczą. Dodatkowo należy również złożyć wniosek o nadanie numeru EORI i zarejestrować się w BDO. Obie czynności można przeprowadzić online. W pierwszym przypadku nadanie numeru jest darmowe, natomiast rejestracja w BDO wymaga rocznych opłat oraz opłat związanych z ilością importowanych towarów. Znalezienie kontrahenta nie jest łatwą sprawą. Najlepiej jest pojechać do Chin na targi branżowe i porozmawiać z dostawcami osobiście. Jednak taka opcja jest dość kosztowna i nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd. Dlatego istnieje możliwość skorzystania z serwisów B2B lub portali sprzedażowych.
Weryfikacja dostawcy z Chin
Szukając dostawcy, polski importer z Chin powinien go zweryfikować. Najlepiej skorzystać z chińskich rządowych stron internetowych. Przed podpisaniem umowy, warto również zamówić próbki. Nie muszą one posiadać certyfikatów, ale ważne jest to, aby spełniały międzynarodowe standardy jakości. Jeśli już wybierzemy dostawcę, to należy podpisać z nim umowę. W umowie należy zawrzeć wszystkie uzgodnienia dotyczące przebiegu transakcji. Warto zapisać w niej także informacje o kontroli produkowanych towarów. Kontrola może odbywać się poprzez wysłanie próbek lub importer z Polski może nawiązać współpracę z pośrednikiem, który będzie kontrolował proces produkcji na miejscu w Chinach.
Import towarów z Chin a odprawa celna
Wszystkie towary, które przybywają na teren Polski, a więc i także teren Unii Europejskiej muszą odbyć odprawę celną. Jeśli nie zostaną przedstawione wymagane dokumenty, to towar nie zostanie dopuszczony do obrotu na terenie kraju. Jakie dokumenty muszą znaleźć się podczas odprawy celnej? Eksporter musi wystawić fakturę handlową. Potrzebny jest także list przewozowy odpowiedni do środka transportu. Jeśli naliczane są ulgi celne, to niezbędne jest przedstawienie świadectwa pochodzenia, które wystawił eksporter. Produkty muszą spełniać wymogi jakościowe, a więc wszystkie muszą posiadać certyfikat CE i deklarację zgodności. Jeśli importowane są towary wymagające specjalnych pozwoleń lub świadectw, to muszą zostać one przedstawione. Listę certyfikatów, które należy przedstawić, można sprawdzić na stronach rządowych. Pomyślne przejście odprawy celnej uprawnia polskiego importera z Chin do sprzedaży towaru na rynku krajowym.