tygielrozmaitosci.pl

Tygielrozmaitości.pl – biznes, praca, lifestyle

łamiące się włosy
Uroda

Łamiące się włosy – złożony problem wielu kobiet

Łamiące się włosy to znak, że dzieje się z nimi coś złego i wymagają szczególnej pielęgnacji. Nieodpowiednia dieta, niewłaściwa pielęgnacja, czynniki zewnętrzne – przyczyn łamliwych włosów jest wiele, najważniejsze, by dowiedzieć się, co konkretnie szkodzi kosmykom i podjąć jak najszybciej działania naprawcze.

Dlaczego włosy się łamią?

Gdy łodyga włosa straci swoją tłuszczową otoczkę, czyli zostanie naruszona jej naturalna struktura, włosy zaczynają się łamać i kruszyć. Stają się suche, matowe i nieprzyjemne w dotyku, gdyż nie posiadają ochronki, która chroniłaby je chociażby przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Łamiące się włosy są trudne w stylizacji, przez ich nierówną strukturę wynikającą z ich łamliwości na różnej długości włosa łatwo się plączą, kołtunią i ciężko jest je rozczesać. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Pierwszą z nich jest zbyt agresywna koloryzacja. Szczególnie rozjaśniane włosy są podatne na uszkodzenia, gdyż podczas zabiegu stosuje się utleniacz, który powoduje pozbawienie włosa pigmentu i jego tłuszczowej osłonki. Kolejnym powodem łamiących się włosów jest ich niewłaściwa stylizacja, zwłaszcza z użyciem prostownicy i lokówki. Wysoka temperatura stopniowo uszkadza strukturę włosy, doprowadzając do ich łamliwości i utraty elastyczności. Negatywny wpływ na wygląd włosów ma również szarpanie ich oraz czesanie zaraz po myciu, gdy są jeszcze dość mokre, przez co bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Jak pomóc łamliwym włosom?

Przede wszystkim zacznij dbać o swoje włosy od środka. Dostarczanie odpowiednich składników odżywczych w pożywieniu oraz w suplementach diety zdecydowanie powinno poprawić stan nie tylko twojej czupryny, ale mieć również realny wpływ na wygląd skóry i paznokci. Czego potrzebują twoje włosy? Wysokiej dawki biotyny, cynku, selenu, krzemu, miedzi, keratyny i kolagenu. Następnie zadbaj o właściwą pielęgnację. Przed użyciem prostownicy, lokówki czy suszarki zawsze zastosuj najpierw kosmetyk termoochronny, który zabezpieczy kosmyki przed wysoką temperaturą i ograniczy powstawanie uszkodzeń. Po umyciu włosów stosuj odżywkę, a raz w tygodniu zaserwuj swoim włosom wygładzającą maskę. Zamiast szczotki z metalowymi końcówkami wybierz drewniany grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami. Pamiętaj również o unikaniu gumek z metalowymi elementami, które wyrywają i uszkadzają włosy. Do związania czupryny zastosuj lepiej gładkie gumki z materiału lub upnij wybrane pasma dobrej jakości spinkami.